מטרתו של מיזם מדעי הנתונים לטובת החברה (Data Science for Social Good) באוניברסיטה העברית היא לקדם שימוש במדעי הנתונים למען מטרות עם השפעה חברתית חיובית, ולעודד השכלה במדעי הנתונים.

אנו חוברים למוסדות ממשלתיים, עמותות וארגונים ללא מטרות רווח כדי לעבוד יחד על בעיות יישומיות חשובות בתחומים כמו תחבורה, השכלה, בריאות, איכות הסביבה, קיימות, משפט פלילי, תמיכה במיעוטים ועוד.

במסגרת המיזם אנו עוזרים לשותפים שלנו להתגבר על אתגרים שדורשים מומחיות בתחומי מדעי הנתונים, ומספקים הכשרה מעשית עבור המתמחים והמתמחות שלנו. תוכנית ההתמחות שאנו מציעים מתמקדת בפתרון אתגרים אלו, ומהווה עבור מתמחים והמתמחות הזדמנות להעמיק את הכישורים בתחומי מדעי הנתונים ולמידת מכונה, לעבוד צמוד וללמוד ממנטורים וחברות סגל.

 

 

צרו איתנו קשר כאן

הפריה חוץ־גופית: הערכת איכות עוברים לפני החזרתם לרחם – מעבדת בוקסבוים למכאנוביולוגיה תאית וביופיסיקה של תאי גזע וגרעינים

לפחות אחד מתוך 25 תינוקות בישראל הוא תינוק מבחנה, אך עדיין אין ברשותנו אמצעים מדויקים להערכת איכות העובר טרם השתלת הביצית המופרית ברחם. לכן, מקובל להשתיל מספר עוברים על מנת להגדיל את סיכויי לקליטת היריון מוצלח, אולם כתוצאה מכך גדל גם הסיכוי להריון מרובה עוברים. מטרת הפרויקט הנוכחי היא לצפות מראש לאילו עוברים הסיכוי הטוב ביותר להוביל להריון מוצלח עוד בטרם השתלתם ברחם, באמצעות ניתוח מאגר נתונים של למעלה מ-70,000 עוברים. למידע נוסף, המשיכו לקרוא כאן, או בקרו באתר מעבדת בוקסבוים ובמאגר Nanshe Database.

התנהגות שיחור מזון חברתית – מעבדת האקולוגיה של התנועה של פרופ' רן נתן

עטלף הפירות המצרי משחק תפקיד מפתח בהפצת זרעים של מגוון צמחים, לרבות מינים פולשניים. עטלפי פירות ידועים בתור מין חברתי ביותר, אולם דפוסי שיחור המזון שלהם נותרו עד היום בגדר תעלומה, וכך גם ההתנהגויות החברתיות הנלוות לאותם דפוסים. חוקרים מקווים לשנות את כל זה באמצעות שימוש במכשירים איתור-מיקום ממוזערים ברזולוציה גובהה, שהוצמדו לאוכלוסיית עטלפים גדולה (כמעט מושבה שלמה) לצורך איסוף נתונים מדויקים על הרגלי התעופה, ההפצה והניווט שלהם. ניתוח הנתונים בראי תורת הגרפים יאפשר, כך מאמינים החוקרים, לחשוף את הרשת החברתית הפועלת מאחורי ההתנהגות המסתורית של העטלפים ולהגיע לתובנות משמעותיות שלא היו נגישות עד כה. כדי לדעת עוד, המשיכו לקרוא או בקרו באתר המעבדה ל אקולוגיה של התנועה (אנגלית).

Read More